Ağaçtan Giysiye Ne Dersiniz?

Organik giysi

İnsanoğlunun temel gereksinimlerinden biri olan kiyafet, her dönem farkli tarz,renk ve kumaşlariyla vitrinleri ve insanları kusatmistir.

Peki aldığımız kiyafetlerin nelerden yapıldığını hangimiz merak ediyor hangimiz önemsiyoruz?

Günümüz insanlarinin vücuda daha az zarar veren kıyafetleri seçtiği doğrudur. Organik oranı yüksek olan kıyafetleri tercih edenler peki hiç ağaçtan yapılmış kiyafet denediniz mi?

Evet Uganda’nin büyük etnik grubunu oluşturan Bagandalar ağaçtan giysi üreterek ekonomi açısından ülkeye de katkı sağlıyorlar.
Kesilen ağaçlar kağıt inceliginde törpülenerek ip halinde kesiliyor. İp halinde kesilen ağaçlar güneşte 15 gün kurutuluyor. Bu kurutma esnasında, giysinin vücuda batmamasi için ipin ucu şekerle yapılmış macunla boyanir ve Uganda topraklariyla elde edilen kırmızı boyayla renklendirilir. Bundan sonraki kiyafet yapma aşaması 1 ay sürüyor ve elde edilen ürün organik pazarlarda yerini alıyor.

Kendine has özelliği bulunan bu ürünler UNESCO’nun da dikkatini çekmiş olmalı ki; 19.yüzyılda Uganda’ya kumaşın getirilmesiyle yok olmaya başlayan bu geleneğe sahip çıkarak tüm dünyanın tanınmasına yardımcı oluyor.

Ağaçtan Giysiye Ne Dersiniz?” için bir yorum

  • Haziran 17, 2017 tarihinde, saat 9:42 pm
    Permalink

    Güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir