Atatürk Havalimanı’nda “Patlayıcı Kalkanı”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kararıyla yurtdışından getirtilen, Atatürk Havalimanında 6 Haziranda kurulumuna başlanan cihaz; katı, sıvı ve tabaka halinde her türlü patlayıcıyı tanımlayabilme özelliğine sahiptir.

 

Tarama yaptığı nesnelerin görüntüsünü 3 boyutlu olarak ekrana yansıtacak olan sistem, operatörlere görüntüyü her türlü çevirme, döndürme, yaklaştırma özellikleri ile nesnenin içindeymiş gibi inceleme olanağı sunacak ve çok daha titiz bir çalışma yürütülmesini sağlayacaktır.

Kurulumu Tamamlandı

Kurulumu tamamlanıp test aşamasında olan cihazın, saatte yaklaşık 500 bagaja kadar tarama yapabileceği, operatörlere hızlı ve güvenli bomba arama olanağı sunacağı söyleniyor.

Cihazın her türlü bagajda hatta suda bomba düzeneğini tespit edebilecek bir sistemde üretildiği ve herhangi bir patlayıcı madde algıladığı anda otomatik olarak işaretleme yaparak alarm vereceği belirtildi. Cihaz böylelikle havalimanı kontrol noktası verimliliğini önemli ölçüde artıracak ve yolcuların güvenliğini sağlayacaktır.

Her türlü patlayıcıyı tespit etmeye yarayan bu cihazın, operatörlere verilecek eğitimlerle önümüzdeki günlerde aktif olarak kullanılmaya başlanması bekleniyor.

 

Atatürk Havalimanı’nda “Patlayıcı Kalkanı”” için 2 yorum

  • Haziran 22, 2017 tarihinde, saat 9:12 pm
    Permalink

    Finde ich echt großartig !!! Solche Geräte sollten echt überall in allen Flughäfen benutzt werden.um aufjedenfall nummer sicher zu gehen und vor gefährlichen Reisenden sich zu schützen.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir