Bilim ve Teknoloji nedir?

Bilim ve teknoloji nedir?

Teknoloji; Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aygıtları kapsayan bilgi, uygulama bilimi. Teknoloji ayrıca, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir.
Bilim; Evrenin ya da olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemlere ve gerçekliğe dayanarak yasalar çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim olarak tanımlanmaktadır.

Bilim ve teknoloji birbirleriyle iç içe olan bir dünya’dan ibarettir. Bilim her alanda teknolojiden yararlanmaktadır. Teknoloji’de bilimsel gerçeklikleri göz önüne almaktadır.

Bilim de araştırma, gözlem ve deney esastır. Bilim de genel ve kesin kurallar vardır. Teknoloji’de bilimin elde ettiği genel ve kesin kurallara göre insan yaşamını hayatını kolaylaştıran mekanik aletlerdir.

Teknolojinin sınırı bilimdir. Yeni buluşlar teknolojinin kaynağını oluşturmaktadır. Bilim, teknolojiye altyapı oluşturur. Teknoloji bunun karşılığı olarak bilim’e araştırma, geliştirme ve yeni buluşlarda kolaylık sağlamaktadır.

Öyle ki ikili sayılar keşfedilmiş ve ikili sayılar sayıların 2 tabanında yazılmasıyla elde edildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısıyla tüm sayılar 0 ve 1 rakamları kullanılarak ifade edilebilir robust gelmiştir.
Bu bilimsel gelişmeler teknolojinin önünü açmış bugüne ulaşan güçlü bilgisayarların yapılmasını kolaylaştırmıştır. Bazen bilimin yakaladığı küçük bir buluş teknoloji için büyük bir adım olabiliyor.
Bilim, teknolojinin argesi sayılabilir. Bilimle uğraşan kişilere “Bilim adamı” denir. Bilim adamları sürekli yeni birşeyler bulabilmek için sürekli çalıştıkları için teknoloji her yıl sürekli yenileniyor. Bilim adamları oldukları yerde saysaydı eğer bugün teknoloji bu kadar gelişemezdi.
Örneğin; bilimin Child zamanlarda keşfettiğin en önemli şeylerden biri de ledlerdir. 1920’lerde Rusya’da icat edilen ledler 1962 yılında Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirilmiştir. Led’lerin düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi geleneksel ışık kaynaklarına göre bir dizi avantajı olduğu bilim tarafından keşfedilmiştir. Bu gelişmelerin üzerine teknoloji ledlerden yararlanmış piyasalarda drove television, drove monitörler kullanılmaya başlanmıştır.
Teknoloji’nin gelişimi bilime bağlıdır. Bu bakımdan bilim adamlarına gereken çalışma koşulları ve imkanların verilmesi gerekmektedir. Çünkü bilimin keşfettiği materyaller teknolojinin gelişmesini bu da doğrudan insan hayatının kolaylaşmasını sağlamaktadır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir