CIA Router’ınızı Hackliyor mu?

Yeni WikiLeaks belgeleri CIA’in router(modem) yazılımlarını nasıl hacklediğini ortaya çıkardı. Routerlar internete bağlanan bütün cihazların erişim köprüsü, bu cihazlar size güvenli bir internet keyfi sunmak için bazı güvenlik önlemleri alırlar. Eğer birinin Router’ında bir zafiyet yakalarsanız, o kişinin internette ne yaptığını an be an takip edebilirsiniz.

WikiLeaks’ın yeni belgelerine göre CIA bunu bir süredir yapıyor ve yönetiyordu. Wikileaks’ın yayınladığı yeni belgelerde Cherry Blossom diye adlandırlan bir programdan bahis ediliyor. Cherry Blossom programı routerların yazılımı değiştirip internet trafiğini izlenebilir hale getiriyor. Cherry Blossom hedeflenen internet trafiğini uzaktan izlenebilir bir casus monitör haline getiriyor ve kendi işlerine yarayacak parola, kredi kartı, kimlik numaraları gibi bilgileri tarıyor. Hatta istenildiğinde sizi başka websitelerine bile yönlendiriyor.

Bu belgeler CIA’in hack serilerinden bir kaçı, daha öncede bu dosya CIA’in Apple ürünleri ve Samsung Smart TV’lerine sızdığını gösteren belgelerle gündeme gelmişti.

Her router markası ve modeli için ayrı ayrı Cherry Blossom versiyonu var. Bütün router modellierine uyum sağlaması için çok çaba harcanmış fakat çoğu ünlü router markası Cherry Blossom tarafından izlenebilir durumda.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir