Dünya Dijitalleşiyor!

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte internete olan ihtiyacımız gün geçtikçe artmaktadır. Öyle ki artık hayatımızın bir vazgeçilmezi haline geldi. Gelişen teknoloji, çoğalan mobil cihazlar, yaşama şeklimizi değiştirdiği gibi, satın alma alışkınlıklarımızı da tümüyle etkiledi. Son 15 yılda patlama yaşanan İnternet kullanımı hakkında bir fikir vermesi için şunu düşünebilirsiniz: 2000 yılında tüm dünyada yaklaşık 361 milyon kişi İnternet kullanıyordu. 2014’te bu sayı 3 milyarın üzerine çıktı. Bu, %764 oranında bir artış anlamına geliyor! Günümüzde ise dünyanın neredeyse yarısı İnternet kullanıyor.

Türkiye’den rakamlar ise şöyle: Türkiye’de 59 milyon kişi İnternet erişimine sahip, ayrıca nüfusun %94,6’sı mobil aboneliğe sahip.

Avrupa’daki rakamlar ise daha da etkileyici: Avrupalıların %75’inden fazlası İnternet erişimine sahip. Avrupalıların bağlantı oranı o kadar yüksek ki her birinin ortalama 1,25 mobil aboneliği var. Yani, kişi başına birden fazla mobil hat düşüyor! Hangi cihazı kullandıklarına bakılmaksızın, kullanıcılar her ay İnternet’te ortalama 1.900 dakika yani 30 saatten fazla vakit geçiriyor.
Dijital hayatımızın her yerinde, bunu fark eden kurumlar/markalar ve her türlü ticari işlerde bütçelerin de pazarlamaya yer vermeye başladılar bile. Peki dijital pazarlama nedir? onu ele alalım.
Dijital pazarlama, bir firma veya markanın dijital ortamlar da pazarlanma sürecidir. Bu kanalların önde gelenleri ise; internet, sosyal medya ve mobil platformlardır.
İnternet; marka ve reklam verenlere, kampanyalarını müşterilerine ulaştırabilecekleri web siteleri ve e-mail üzerinden yayınladıkları reklamlar ile uygulamalar sunarak seçenekleri genişletiyor. Bu reklam platformları; Google Adwords, Yandex, Bing vb.
Mobil platformlar; akıllı telefonlar ve tabletlerin sık kullanılmaya başlaması ile birlikte mobil platformlar, dijital pazarlama kanalları arasında hızlı bir biçimde kabul gördü ve ilerleyen zamanlarda yerini daha da sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

Son olarak, sosyal medya olarak adlandırılan sosyal ağ ve platformların dijital pazarlama üzerindeki etkisinden bahsetmemek olmaz. Bunların başında Facebook, Instagram, Twitter, Youtube ve Linkedin olan sosyal ağlar, gün geçtikçe aktif kullanıcı sayılarını artırıyor ve insanlarla birebir etkileşim kurmak isteyen markaların öncelikli tercihlerinde yer alıyor. Anlık iletişimin karşılıklı olarak yapılabildiği, yorumlara tartışmaya ve görsel paylaşıma açık olan sosyal medya araçları, kitleleri etkileme ve büyük kitlelere ulaşabilme hızlı ve anlık iletişim kurma adına oldukça önemli bir konuma gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir