Facebook Paylaşımlarına 35 Sene!

Tayland Mahkemeleri, bir adamı facebook üzerinden Tayland Kraliyet Ailesini hedef alan aşağılayıcı fotoğraf ve video paylaşımları yüzünden 35 sene hapse mahkum etti. Wichai olarak tanımlanan adam, Tayland Kraliyet Ailesine karşı eleştileri yasaklayan “le’se majeste’” kanunlarını çiğnemekle suçlanıyor.

33 yaşındaki zanlının paylaşımlarını sahte bir hesaptan yaptığı anlaşıldı. Tayland Mahkemeleri yaptığı 10 paylaşımdan dolayı adamı asıl cezası 70 seneyi yarıya indirerek 35 seneye mahkum etti. İlk başta şuçlamaları red eden adam daha sonra 35 hapis cezasıyle sonuçlanan suçunu itiraf etti. Yukarıda belirtirdiği gibi, Wichai yargılama işlemlerinin bitmesi için 1 seneden fazla hapiste yattı.

Benzer davalar, Tayland Ordusu ülke kontrolünü ele geçirdiğinden beri gelmeye devam ediyor. Sıkı sıkıya korunan le’se majeste’ kanunları ve diğer kanunlar yüzünden Tayland çok fazla eleştiriliyor. Tayland Kraliyet Ailesine yapılan hakaretler yüzünden tutuklamalar son günlerde 100’e kadar çıktı.

Asıl sorun sosyal medya sansürleri. Tayland hükümeti sosyal medya sitelerine Tayland Kraliyet Ailesine karşı kabul edilemez olan içeriklerin derhal kaldırılması için talimat verdi. Facebook çoktan bir çok paylaşımı kaldırdı. YouTube’da ülkede yasadışı olduğu düşünülen URL’leri kaldırdı.

Bu tür davalar Tayland’da omurgası bozuk sosyal medya ağlarının ortaya çıkmasına sebeb oldu. Bu da online özgürlük gruplarıyla Hükümet arasındaki endişeli havayı biraz temizliyor. Raporlar Tayland’da internetin ve meydanın özgür olamdığını söylüyor. Bundan dolayı UN Tayland’ı uygulanması çok ağır olan yasalar yüzünden uyardı.

Kaynak:https://fossbytes.com/thai-man-imprisoned-for-35-years-for-sharing-derogatory/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir