İllüstratör Oleg I. Shuplyak

Günümüzde sosyal medya alanlarının kullanım popülerliği herkes tarafından bilinmektedir. Ve bu mecrada dolaşırken illaki “Bu resme ilk baktığında ne görüyorsun?” sorulu paylaşımlar dikkatinizi çekmiştir. (Ve o resim ne görebilirim, ne görülmesi gerekiyor düşüncesi ile incelenir 🙂 .) Evet başlık,slogan ya da metin gibi sözel niteliklerin görsel niteliklere dönüştürülmesiyle oluşan bu sanat “illüstrasyon sanatı” olup geçmişi mağara dönemlerine dayanan, Nazilerin birbirleriyle haberleşmesi için geliştirdiği nesnelerin sanatçının farklı yorumlamasıyla ortaya  çıkardığı bir resim sanatıdır.

Bu illüstrasyon sanatını gerçekleştiren illüstratörlerden biri de resimlerini sosyal medyada çokça gördüğümüz Oleg I. Shuplyak’tır.

Tek resimde ortaya çıkardığı 2 resmin birbiriyle mantıksal bağlantı içermesi nedeniyle Ukrayna’nın Salvador Dali’si olarak nitelendirilen sanatçı 23 eylül 1967 yılında Ukrayna’da doğmuştur. Oleg Shuplyak Ukrayna’nın en ünlü sanatçılarından biri olup portre ve peyzaj türünü resimlerinde birlikte kullanarak eşsiz ve olağan dışı yanılsamalardan oluşan sanatını ortaya çıkarmaktadır.

1991 den beri sergilere katılan Oleg 2013’te Petersburg’ta Uluslararası Vakıf Kültürel Miras ödülünü aldı.”Sanatta Becerilerin Yaratılması ve Benzersiz Stil” yarışmasında altın madalya kazandı ve aynı yıl  Taras Shevchenko’nun 200. yıl dönümü için düzenlenen  ulusal logo yarışmasını kazandı.

 

İki resmin bütünleşmesiyle insanın ufkunun açıldığını hissettiği bu sanatçının daha nice resimlerini görmemiz dileğiyle..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir