NASA 2018 Yılında Güneş’e mi Dokunacak?

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 2018 yılında Güneş’in dış çeperine ‘‘Parker Solar Probe’’ adını verdiği uzay aracını gönderecek.

İlk defa bir uzay aracı bu sıcaklığa maruz kalacak!

Geçtiğimiz günlerde düzenlendikleri basın toplantısı ile Parker Solar Probe hakkında tüm sorulara cevap veren Nasa yetkilileri, uzay aracının yaklaşık 1400 derece sıcaklığa kadar ilerleyeceğini, hatta bugüne kadar hiçbir uzay aracının böyle bir sıcaklığa dayanamadığını belirtti.

NASA tarafından 1976’da fırlatılan Helios 2, Güneş yüzeyine yaklaşık 43 milyon kilometre yaklaşabilmişti. Parker Solar Probe’un Güneş’e, Helios 2’den tam 7 kat daha fazla yaklaşacağı belirtiliyor.

İlk defa hayatta olan bir bilim adamının adını alan uzay aracı, taç küreyi yani Güneş’in atmosferini kendi yörüngesinde inceleyecek ve buranın nasıl ısındığı ile ilgili veriler toplayacaktır.

Güneş’in dış çeperinin iç kesimlerden neden yüzlerce kat daha sıcak olduğu hâlâ bir sır iken, Parker belki de bu sırrı çözmek için gereken verileri toplayacak. Nasa aynı zamanda bu uzay aracından elde edilen verilerle, uydular ile ilgili bilinmeyenler ve uzaya gönderilen astronotları etkileyen hava olaylarının kolaylıkla tahmin edilebileceğini düşünüyor.

2018’den sonra gelişmeleri hep birlikte gözlemleyeceğiz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir