Ülkemizde Telefonun Fiyatı = Vergi

Yapılan araştırmalar sonucundan ülkemizde telefon abonelerinin sayısı 2016 Haziran ayının sonunda 73,6 milyona ulaştı.Buna rağmen ise ülkemizde telefonlardan alınan vergiler ise bir türlü düşürülmedi.1000 TL’lik bir telefonun ülkemizdeki vergilerle nasıl 1563,5 TL’ye çıktığını inceleyelim.

Herşey de bir katkısı olduğunu düşünen TRT’nin bu 1000 TL’lik telefondan %6 gibi bir TRT Bandrolü vergisi alıp 60 TL’yi cebine koyuyor.Özel Tüketim Vergisi altında %25 vergi daha ekleniyor(265 TL).Üstüne birde olmazsa olmaz Katma Değer Vergisi (%18) ekleniyor.(238,5 TL).Telefonun fiyatı bize 1563,5 TL olarak geri dönüyor. Üstelik bu fiyat dağıtıcı ve ve bayii karı hariç!

TRT Bandrolü’ne ek olarak 28,5 TL daha ÖTV ve KDV ödendiğinide belirtmek gerekir.Verginin vergisini ödüyoruz .TRT Bandrolü toplamda bize 88,5 TL olarak geri dönüyor.Telefonun perakende satış fiyatının %36’sı vergilerden oluşuyor.

Umarım ülke yetkilileri bu vergi yükümlülüklerini artırmak yerine vatandaşları için bu yükümlülüklerin ağırlığını azaltma çabası içerisine girerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir