Video Çekebilen Akıllı Lens Teknolojisi

 

 

Google ve Sonny arasında uzun süre akıllı lens için patent alabilme mücadelesi sürüyordu. Bu mücadelede iki büyük isim, küçük bir detaydan dolayı karşı karşıya gelmişti.

Zaten kontakt lens patentine sahip olan Google, fotoğraf çekme patentine sahip olmadığı için Sony’nin akıllı lensleri karşısında geride kaldı. Sony fotoğraf makineleri üreten, bu alanda uzmanlığı olan büyük bir isim olarak akıllı kontakt lenslerini de fotoğraf çekme özelliği ile geliştirdi. Aynı zamanda Sony bu kontakt lenslerin, görüntü sensörü, kendi depolama alanı ile mikroişlemcisinin de olduğu belirtiyor. Buna ek olarak, kontakt lenslerin, kullanıcıya wireless kablosuz ağına bağlanma imkanı vererek internet erişimi sağlayabileceği söyleniyor.

Göz hareketleri ile komut verme

Ontrava’da yer alan habere göre, Japon bilim adamları ve mühendislerinin üzerinde çalıştığı akıllı kontakt lensler, kameraya komutlar verebilecek, video kaydedip izleyebilecek ve aynı zamanda da wireless kablosuz ağına bağlanma imkanı ile de farklı bir depolama aygıtında kaydettiği görüntüleri depolayabilecektir.

‘Özel hayatı ortadan kaldıracak’ eleştirilerine rağmen Sony akıllı lensler için teknolojikler adımlar atmaya devam ediyor.

Video çekebilen ve internet erişimi ile başka cihazlarla iletilime geçebilen bu ürün, hala büyük eleştiri konusu olmaktadır. Bazı insanlar tarafından özel hayatı ortadan kaldıracak ve güvenliği yok edecek şeklinde eleştiriler alsa da, Sony çalışmalarına devam etmektedir.

Google bu yarışta bir numara olmak için kararlı

Google Sony ile girdiği bu yarışta ön planda olmaya kararlı gibi duruyor. İnsan vücudunda glikoz seviyesini de ölçebilen ve belki de pek çok hastalığa çözüm olabilecek akıllı lens üretmeyi planlıyor.

Google gözlük takmaya gerek kalmadan akıllı lensler ile internet erişimini mümkün kılacak çalışmalar yürütüyor. Google lensinin üzerinde; iletişimi sağlayacak radyo alıcı ve vericiler, depolama birimi, pil ve ekran bulunuyor. Google, lensler ile çevredeki radyo dalgalarından alınan enerji sayesinde şarj edilebileceğini vurguladı. Yani sadece doğru açılar ile akıllı telefonlarınıza bakmanız lenslerinizin şarj olabilmesi için yeterli gibi duruyor.

Aynı zamanda da kablosuz bağlantı kurabilecek olan lensler, kullanıcıların cep telefonlarına gelen arama ya da mesajları da göz bebeğine yansıtacaktır.

Kabul etmek gerekir ki teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı lens, önemli gelişmeler arasında yer almaktadır. Tıpkı Amerikan Fütürist Michio Kaku’nun da söylediği gibi ‘’The internet is going to be in our contakt lens’’

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir